Strona główna » Skandynawia » Po kasę na zbiory
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
DANIA | Opłacalne prace polowe
Po kasę na zbiory

    Myślisz, że czas poszukiwania pracy sezonowej za granicą już minął? Jesteś w błędzie. Masz jeszcze wciąż szansę na zatrudnienie na farmach przy zbiorze owoców i warzyw w Danii. Jedyne co musisz zrobić, to złożyć swoją aplikację.
    Zastanawiasz się jak dostać pracę? Wystarczy, że wypełnisz (w języku angielskim) formularz aplikacyjny, który znajdziesz na stronie http://cv.seasonalwork.dk. Co ciekawe, możesz wskazać dwoje przyjaciół (ale nie więcej), z którymi chciałbyś jechać. Jak tylko znajdzie się pracodawca gotowy was zatrudnić, natychmiast zostaniecie o tym powiadomieni i dostaniecie do podpisania kontrakt.
    Jakie wymagania muszą spełniać kandydaci do pracy sezonowej w Danii? Przede wszystkim muszą komunikatywnie znać angielski i cieszyć się dobrym zdrowiem (praca jest ciężka i wymaga często wstawania przed 5.00 rano). Dodatkowym atutem jest doświadczenie w rolnictwie, ogrodnictwie lub sadownictwie.
Kontrakt musi określać rodzaj i miejsce pracy, tygodniową liczbę godzin oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz zasady i warunki zakwaterowania.
    Jadąc do pracy przy zbiorach w okresie od maja do września musisz zabrać ze sobą własny namiot i sprzęt do gotowania. Kuchnia, łazienki i toalety, a także pokój telewizyjny znajdują się na kempingu, na którym możesz rozstawić namiot. Od września do maja pracodawca gwarantuje zakwaterowanie w kilkuosobowych pokojach, ale niestety musisz za nie dodatkowo płacić.
    Jako pracownik sezonowy będziesz objęty duńskim ubezpieczeniem zdrowotnym, ale musisz przywieźć ze sobą dokument potwierdzający fakt, że jesteś objęty także ubezpieczeniem w Polsce. To bardzo ważne, bo istnieje 6-tygodniowa karencja zanim nabędziesz uprawnień do duńskich świadczeń.
    Jako pracownik sezonowy musisz zarejestrować się w Folkeregisteret jako osoba tymczasowo opłacająca podatki. Często formalności z tym związane załatwia pracodawca.
    Jeżeli będziesz pracował w Danii krócej niż sześć miesięcy, masz prawo potrącać od podatku należnemu duńskiemu fiskusowi kwotę 596 koron na pokrycie kosztów pobytu. Musisz jednak pokazać dokument potwierdzający twój stały meldunek w Polsce. Możliwe jest także potrącenie od podatku kosztów podróży (w 2005 r. było to 0,89 koron za km). Uznawane są także bilety promowe.
    To, jak wysoki podatek zapłacisz zależeć będzie od twojego dochodu oraz od lokalnego urzędu skarbowego. Maksymalna wysokość obciążenia podatkowego nie może przekroczyć 59 proc. Wszyscy pracujący opłacają także składkę na zabezpieczenie społeczne (tzw. składka na rynek pracy) w wysokości 8 proc.
    Pamiętaj, że Dania nie otworzyła dla nas swojego rynku i musisz wystąpić pozwolenie na pobyt i pracę. Możesz to jednak zrobić dopiero, gdy masz już propozycję pracy. Więcej informacji znajdziesz na stronie Duńskich Służb Imigracyjnych (www.udlst.dk).
Beata Putelbergier

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?