Strona główna » Włochy » Rumuńska konkurencja
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
WŁOCHY | Co się stanie po rozszerzeniu Unii?
Rumuńska konkurencja

    Wszystko wskazuje na to, że Rumunia w przyszłym roku zostanie przyjęta do UE. To zła wiadomość dla Polaków. Wszystko wskazuje na to, że znacznie pogorszy to naszą sytuację na włoskim rynku pracy. Dziś już jest trudno, a będzie znacznie gorzej!
    Rumuni podobnie jak Polacy przyjeżdżają do Włoch za chlebem od początku lat 90-tych i dziś stanowią zdecydowaną większość wśród cudzoziemskich pracowników. Według danych włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Caritas, aż blisko 240 tys. Rumunów ma pozwolenie na pobyt i pracę w Italii. Tymczasem, legalnie pracujących Polaków jest niespełna 70 tys. Jednocześnie wśród naszych rodaków, którzy znaleźli zatrudnienie we Włoszech zdecydowaną większość stanowią kobiety, a w przypadku obywateli Rumunii proporcje te są mniej więcej równe.
    Już dziś, na mocy dwustronnej umowy pomiędzy rządami w Rzymie i Bukareszcie – o zwalczaniu nielegalnej emigracji – co roku Rumuni mają zarezerwowaną dla siebie odpowiednią pulę miejsc pracy. Są regiony (np. Piemont) zdominowane przez nich w całości. Co więcej, od kwietnia tego roku, Rumunom przy wjeździe do Włoch wystarczy paszport, bilet powrotny i 300 euro. To, że Rumuni mają ułatwiony przyjazd widać niemal na każdym kroku. Na ulicach większości włoskich miast pojawili się rumuńscy Cyganie, uliczni grajkowie i żebracy. Wśród pracowników sezonowych, szczególnie w rolnictwie stanowią bardzo liczną, tanią i tym samym bardzo konkurencyjną siłę roboczą.
    Od przyszłego roku, obywatele Rumunii – jako członkowie UE – będą mieli najprawdopodobniej takie samo prawo do przebywania w Italii i podejmowania tam pracy, jak obecnie Polacy. W takiej sytuacji staną się dla nas zagrożeniem i najprawdopodobniej wielu naszych rodaków straci pracę na rzecz rumuńskich konkurentów. Tym bardziej, że już dziś są chętnie zatrudnianymi i cenionymi pracownikami. Dobrą opinią cieszą się rumuńskie opiekunki do dzieci i gospodynie domowe, a także kierowcy i mechanicy.
    Konkurencyjność Rumunów wynika też z faktu, że Włosi dość niechętnie zatrudniają pracowników legalnie. Nawet swoim rodakom bardzo często proponują pracę na czarno. Obywatele Rumunii w większości przypadków gotowi są podjąć pracę na każdych warunkach i za każde pieniądze. Już teraz włoscy pracodawcy używają Rumunów jako swoistego straszaka. Bardzo często przy negocjowaniu warunków słyszy się od pracodawcy: „Jeżeli ci się nie podoba, to do widzenia. Wezmę Rumuna!”.
    Wygląda także na to, że obywatele Rumuni są także bardziej przygotowani do pracy za granicą niż przyjeżdżający do Włoch Polacy. Szukają zatrudnienia długoterminowego, a to bardzo odpowiada pracodawcom. Poza tym, są też lepiej przygotowani językowo. Jako należący do grupy językowej romańskiej łatwiej od nas uczą się języka włoskiego, a to niepodważalny atut przy szukaniu pracy...
Juliusz Stachira

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?