Strona główna » Skandynawia » Polski kemping
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
SZWECJA | Jeśli wybierasz się na jagody…
„Polski” kemping
 100 km na północny-zachód od Lulei i 50 od granicy fińskiej, leży niewielkie miasteczko Överkalix. To tutaj, na kemping Nygarden, co roku przyjeżdża przynajmniej kilkudziesięciu Polaków.

    Przybywają oczywiście na zbiory runa leśnego, a w Nygarden mają zapewniony nocleg. Właścicielem kempingu jest Szwed, Bengt Jönsson. Już od kilku lat wynajmuje on Polakom pokoje, a także udostępnia miejsca na polu namiotowym. – Wszystko zaczęło się od mojej znajomości z pewnym Polakiem, Adamem Szuplikiem – mówi Jönsson. – To on reklamuje w Polsce mój kemping i sprowadza do mnie ludzi. Oni są zadowoleni, bo mają zapewnioną bazę wypadową, a ja – bo mam zazwyczaj obsadzone wszystkie miejsca.
    A Szwed dysponuje obecnie 50 miejscami w pokojach i około 20 pod namiotami. Wszyscy mają dostęp do kuchni, WC z prysznicem, sauny, pralni i telewizora. Na całym terenie jest bardzo czysto, a pościel w pokojach jest zmieniana co dwa tygodnie. – Ja do Bengta jeżdżę co roku i naprawdę nie narzekam – przyznaje Adam Szuplik. – Zawsze czeka na mnie cały domek do wyłącznie mojej dyspozycji.
    Bengt Jönsson przypomina, że aby przyjechać w jego okolice na jagody, niezbędny jest samochód. Rano wszyscy wyruszają do lasu, a po południu sprzedają zbiory w Nygarden. Gdyby samochód nagle odmówił posłuszeństwa, można skorzystać z warsztatu Szweda i z jego pomocą naprawić auto.
    W tym roku Polacy za pokój płacą 50 koron od osoby (ok. 20 zł), a za namiot 35 koron (ok.15 zł). Trzeba jednak pamiętać, że to daleka północ i w sierpniu przymrozki są tu na porządku dziennym, więc spanie pod namiotem na pewno nie jest dobrym pomysłem dla zmarzluchów.
    Jeśli wybierasz się jeszcze w tym roku na szwedzkie jagody, możesz spróbować zarezerwować nocleg w Nygarden. Ostrzegamy jednak, że może się okazać, iż wszystkie miejsca będą już zajęte. Od 15 lipca na kempingu przebywa Adam Szuplik, dzwoniąc więc, poproś go do telefonu, a będziesz mógł porozmawiać po polsku. Z Bengtem Jönssonem porozumiesz się natomiast po angielsku.
Milena Waldowska

Ramka
Adres kempingu
NYGÅRDEN
Vännäsberget, Nygårdsvägen 5
956 92 Överkalix
tel. 0046-92621046
e-mail:
www.nygarden.net


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?