Strona główna » Niemcy » Niemcy chcą Polaków!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
Niemcy chcą Polaków!   
ZA ODRĄ |
Rolnicy zza zachodniej granicy apelują do rządu, aby zniósł ograniczenia w zatrudnianiu robotników sezonowych z krajów środkowoeuropejskich. W obronie Polaków stanął Przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników (DBV) Gerd Sonnleitner.
    Sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu, gdy w związku z wysokim bezrobociem (ponad 4,5 mln), niemiecki rząd nakazał zatrudnianie swoich obywateli przy pracach sezonowych. Pułap ustalono na 10 procent miejsc przy żniwach, choć pierwotnie miało być nawet 20 procent. Ta propozycja spotkała się jednak z ostrą krytyką.
    Początkowo co prawda odnotowano większe zainteresowanie Niemców pracą sezonową, ale z czasem wielu zrezygnowało ze względu na uciążliwość pracy. To rozwiązanie nie zdało egzaminu, a najbardziej uderzyło we właścicieli plantacji szparagów.
    W poprzednich latach przy żniwach pracowało ponad 320 tysięcy obcokrajowców, głównie Polaków. Niestety, w tym roku jest ich mniej. A brak rąk do pracy dla wielu producentów oznacza ograniczenie uprawy. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność opłacania ubezpieczenia społecznego za polskich robotników. Niemieccy rolnicy skarżą się w związku z tym na papierkową robotę i wzrost kosztów zatrudnienia.
kas

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?