Strona główna » Na zbiory do Niemiec » Ci porządni Niemcy...
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
ZA ODRĄ | Praca sezonowa
Ci porządni Niemcy...

W zeszłym roku niemieccy urzędnicy sami odkryli przepisy unijne, które nakazują płacić składki do ZUS-u za pracujących sezonowo Polaków. Wielu bauerów stosuje teraz różne uniki, aby nie płacić tego haraczu, ale tysiące innych grzecznie wypełnia skomplikowane, polskie formularze.
    Niedawno pisałem o przeróżnych kombinacjach jakich wobec Polaków dopuszczają się niemieccy pracodawcy. Niektórzy wymawiają masowo umowy „starym” pracownikom i szukają tylko takich, którzy są zwolnieni z ZUS-owskich składek. Inni zadawalają się sfałszowanymi, polskimi zaświadczeniami. Jeszcze inni w ogóle nie dbają o formalności i liczą na to, że nikt ich nie skontroluje.
1800 wniosków
    Niemiecki rolnik zatrudniający Polaków, którzy formalnie korzystają w tym czasie z płatnego urlopu lub mają zgłoszoną działalność – dotyczy to także rolników – mają obowiązek zarejestrować się jako płatnicy składek ZUS. Wcześniej jednak, muszą wystąpić o nadanie polskiego numeru NIP. Według informacji jakie uzyskaliśmy w II Urzędzie Skarbowym w Warszawie, od 1 stycznia 2006 roku o taki numer wystąpiło około 1800 niemieckich pracodawców. Czyli dość sporo. Zatem nieprawdziwe są podejrzenia, że prawie wszyscy bauerzy kombinują lub gruntownie wymienili swoją polską „drużynę”.
Tylko 133 pracowników
    Niemcy zatrudniający sezonowo Polaków powinni zarejestrować się w I Oddziale ZUS w Warszawie. Według informacji aktualnych na 2 czerwca br., do tej pory poprawnie zgłosiło się 95 pracodawców, którzy zarejestrowali łącznie 133 pracowników. Liczby te wydają się bardzo małe, ale jak wyjaśniają przedstawiciele ZUS-u wiele dalszych zgłoszeń znajduje się w fazie wyjaśniania i poprawiania. Procedura przeciąga się w czasie także z tego powodu, że każdy z niemieckich pracodawców musi wcześniej wystąpić o nadanie numeru NIP, a to trwa około miesiąca.
    Z tego samego oddziału ZUS-u wiemy, że wydano (do 2 czerwca br.) ponad 3300  formularzy E-101 osobom, które mają zamiar pracować sezonowo w Niemczech. Gwoli wyjaśnienia, takie druki powinni zabierać ze sobą ci wszyscy, którzy pracując w Niemczech muszą mieć opłacane składki w Polsce. Ponieważ sezon trwa, należy się spodziewać, że wniosków o wydanie E-101 będzie więcej... Może nawet dwa razy więcej.
Coś tu nie pasuje
    Jeśli jednak owych druków zostanie wydanych nawet 7000, to i tak będzie to bardzo mało, w porównaniu do rzeszy blisko 300 tysięcy naszych rodaków, którzy co roku pracują sezonowo u sąsiada za Odrą. Wynika stąd, że kombinacje i oszustwa mają jednak miejsce i to na dużą skalę.
    Z tego wszystkiego płynie jednak jeden pocieszający wniosek: około 1800 niemieckich rolników na tyle ceni pracę znanych sobie Polaków, że są gotowi płacić za nich  dodatkowe składki i borykać się z polskimi urzędami.
Józef Leszczyński

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?