Strona główna » Hiszpania » Polacy koczują w Madrycie
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
HISZPANIA | Bez dokumentów trudniej o pracę
Polacy koczują w Madrycie
Hiszpańscy pracodawcy często odprawiają z kwitkiem Polaków, którzy nie mają wymaganych papierów. Zamiast zarabianiem pieniędzy, wielu rodaków zajętych jest sprowadzaniem dokumentów z Polski.
    1 maja Hiszpania otworzyła swój rynek pracy. Do wyjazdu warto się jednak przygotować, by nie podzielić losu tych rodaków, którzy pojechali w ciemno, bez znajomości języka i zaświadczeń o kwalifikacjach. Bez pracy i dachu nad głową koczują teraz w madryckich parkach. Jedni szukają jakiegokolwiek zajęcia, inni gorączkowo sprowadzają dokumenty z Polski. Jak nas poinformowano w Ambasadzie RP w Madrycie, problem nie dotyczy wielu Polaków, ale istnieje. – Szukają pomocy i dostępu do informacji – mówi Monika Domańska. – Liczymy na to, że Polacy, którzy dopiero planują przyjazd do Hiszpanii, nie powtórzą błędów poprzedników.
    Jak radzą pracownicy ambasady,  przed wyjazdem należy sprawdzić ważność paszportu lub dowodu osobistego. Stare, zielone dowody książeczkowe są wprawdzie ważne do końca 2007 roku, ale już teraz niektóre linie lotnicze, instytucje czy hotele w Hiszpanii, nie honorują tego dokumentu jako potwierdzenia tożsamości. Warto też przetłumaczyć na język hiszpański dyplom ukończenia szkoły, CV oraz listy polecające.
    Decyzja o otwarciu dla nas hiszpańskiego rynku oznacza, że mamy teraz takie same prawa jak Hiszpanie. Ofert pracy jest sporo. Poszukiwani są pracownicy w branżach: budowlanej, gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej oraz do zbioru owoców.
    Mimo hiszpańskiego otwarcia, nie widać, aby znacznie zwiększył się ruch na trasach do Hiszpanii. – Na brak podróżujących nie możemy narzekać, ale tak jest od lat. Co roku o tej porze Polacy masowo wyjeżdżają do Hiszpanii – mówi Joanna Malińska z poznańskiego biura turystycznego. Ceny najtańszych biletów za przejazd autokarem do Madrytu (tam z powrotem) zaczynają się od 750 złotych.
dek

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?