Strona główna » Kraje pozostałe » Piękne widoki na... pracę
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.03.2006

GRECJA |
Turystyczne zagłębie
Piękne widoki na... pracę
Turystyczne lato trwa w Grecji bite siedem miesięcy. W tym czasie dość łatwo o pracę w hotelach i restauracjach. Niewykluczone, że od 1 maja zniknie obowiązek ubiegania się o pozwolenia.
Grecja kojarzona jest z pięknymi plażami i beztroskim życiem, ale dla tysięcy naszych rodaków jest to miejsce zwykłej, codziennej harówki. Niestety, rozwój gospodarczy, a co za tym idzie poziom zarobków, nie jest w tym kraju tak wysoki jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nie oznacza to jednak, że malowniczą Grecję lepiej sobie od razu odpuścić. Dla ludzi pewnych siebie, odważnych, lubiących przygody i wyzwania, kraj ten może okazać się cudownym odkryciem. Wiem coś na ten temat, bo sam tam mieszkam i pracuję od dwóch lat.
Nieważne dyplomy
Grecy bardzo chętnie zatrudniają obcokrajowców, nie stawiając im przy tym specjalnych wymagań. Podczas rozmowy o pracę pytają o konkretne umiejętności. Nie interesują ich kwalifikacje i ukończone szkoły. Językiem angielskim posługuje się tu niemal każdy. Nikt jednak nie będzie wymagał bezbłędnej angielszczyzny. Wystarczą tzw. komunikatywne podstawy.
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy wyjechać na stałe, czy tylko na sezon turystyczny. Stałe zatrudnienie znaleźć można w czynnych przez cały rok hotelach, restauracjach, w fabrykach, firmach, szpitalach, domach opieki, w prywatnych domach, w przemyśle lekkim i ciężkim, oraz na budowach. Pracę sezonową oferują hotele, tawerny, restauracje, kluby buzuki, oraz duże gospodarstwa rolne, specjalizujące się w uprawie warzyw i owoców.
Jak szukać pracy?
Sposobów na znalezienie pracy jest wiele. Można zacząć od przeszukiwania greckich stron internetowych. Nie zaszkodzi na chybił trafił wysłać e-maila bezpośrednio do pracodawcy. Niektórzy moi znajomi tak właśnie nawiązali pierwsze kontakty.
Największy wykaz hoteli i restauracji zrzeszonych w Greckiej Izbie Turystyki znajduje się na stronach: www.greece-hotelsonline.com, www.greecebyclick.com. Nie znajdziemy tam gotowych ofert pracy, lecz opracowany w języku angielskim katalog z adresami (także internetowymi). Warto wiedzieć, że prawie wszystkie co roku zatrudniają nowych pracowników.
Jeśli będziecie już na miejscu, polecam lekturę gazet ogłoszeniowych: „Mikres Angielies” i „Chrisi Ewkierija”. Ukazują się w środy i niedziele. W każdej można znaleźć tysiące ofert pracy. Często napisane jest wprost, że poszukiwany jest cudzoziemiec.
Odradzam szukania pracy przez biura pośrednictwa pracy. Poza tym, że wiąże się to z pewnymi kosztami, to w większości przypadków działają one albo nielegalnie, albo nierzetelnie.
Na razie z pozwoleniem
Polacy, którzy chcą podjąć legalna pracę w Grecji obecnie muszą postarać się o pozwolenie na pracę lub wizę pracowniczą. Załatwienie powyższych formalności trwa około miesiąca. Pracodawca występuje do swojego wojewody o zezwolenie na pracę dla nas. Uwaga! W tej sytuacji wolno nam pracować tylko u tego konkretnego pracodawcy. Inna możliwość to wystąpienie do ambasady Gracji w Warszawie z wnioskiem o wydanie wizy pracowniczej. Trudno ją dostać, ale komu już się uda, może dowolną ilość razy zmieniać pracę (w okresie ważności wizy).
Większość hoteli i restauracji już dziś szuka personelu na sezon 2006.
Na czarno? No problem!
W przypadku prac sezonowych w sektorze turystycznym, praca bez pozwoleń i ubezpieczenia jest zjawiskiem niemal powszechnym. Oszczędni Greccy chętnie zatrudniają obcokrajowców, bo ich najłatwiej namówić do pracy na czarno. Kontrole zdarzają się rzadko, a jeśli do takowej dojdzie, to zwykle znajduje się ktoś „życzliwy” i w porę uprzedzi. W razie wpadki pracownikowi grozi deportacja (ale od maja już chyba nie), a pracodawca płaci olbrzymie kary. Ten ostatni ryzykuje zatem dużo bardziej, dlatego możemy być pewni, że jeśli decyduje się na tego rodzaju formę współpracy to z pewnością jesteśmy w „dobrych rękach”.
Przymierzając się do pracy sezonowej w Grecji musimy pamiętać o tym, że tutejsze wakacje trwają znacznie dłużej niż w Polsce. Pierwsi turyści zjawiają się tu na początku kwietnia, a ostatni opuszczają Helladę w listopadzie. Zarówno w hotelach, jak i tawernach praca odbywa się w systemie zmianowym. Znaleźć więc można czas na odpoczynek i zwiedzanie okolic. Dla tych, którzy nie chcą marnować czasu na opalanie, istnieje szansa znalezienia dodatkowego zajęcia w pubach, klubach, czy tawernach, czynnych w późnych godzinach wieczornych.
Ireneusz Kwacz
Grecja

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?