Strona główna » Porady prawne » Jeśli Holender nie płaci...
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
14.04.2006

Porady prawnika
Jeśli Holender nie płaci...

W przypadku konfliktów między pracownikiem, a pracodawcą, stosuje się prawo cywilne (kodeks cywilny). Pracownik może wystąpić do sądu kantonalnego z roszczeniem przeciwko pracodawcy (np. za niskie płace, nieprzestrzeganie postanowień układu zbiorowego, za zbyt długi czas pracy, nieludzkie warunki pracy, itd.). W sądzie kantonalnym nie jest wymagany udział adwokata. Jednak jeśli nie znamy dobrze języka i holenderskiego prawa, wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Niestety, pomoc prawna jest odpłatna i droga. Oficjalnie Niderlandzka Izba Adwokacka nie zezwala na działanie na zasadzie „no cure, no pay”, co oznacza, że całą procedurę trzeba finansować z własnej kieszeni.
Można jednak ubiegać się o zwolnienie z opłat sądowych. Patrząc na ten problem praktycznie i tak nie obejdzie się bez wydatków. Choćby dlatego, że trzeba wynająć kogoś do napisania odpowiednich pism i wniosków.
Często – jeśli pracodawca nie przestrzega nałożonych na niego ustawowo obowiązków – zamiast do sądu, lepiej zgłosić się do związku zawodowego lub do Inspekcji Pracy. Należy jednak pamiętać, iż związki zawodowe mogą wykorzystać taką sprawę do nagłośnienia własnej polityki względem pracowników z Polski i nie zawsze jedyną przesłanką ich dziania będzie dobro pracownika.
Można też poskarżyć się w Inspekcji Pracy. Ta służba zajmuje się jednak tylko  kontrolowaniem i ściganiem wykroczeń, a nie egzekwowaniem należności w imieniu pracownika.
W takich przypadkach, gdy pracodawca zalega z zapłatą, a sami nie mamy pieniędzy na adwokata, najlepiej zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu. Konsulat co prawda nie zajmuje się prowadzeniem tego rodzaju spraw, ale może pomoc w sporządzeniu pisma lub  wskazać kontakty do sprawdzonych prawników lub właściwych instytucji rządowych.
mr. Marcin Paweł Lewandowski

ramka
Lewandowski Consulting
tel. 0031-(0)13-4632703
fax: 0031-(0)13-4691124
e-mail:
www.polenconsulting.com


 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?