Strona główna » Porady prawne » Nie daj się oskubać pośrednikowi!
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.03.2006r.

Nie daj się oskubać pośrednikowi!

Polska | – Organizator wyjazdów na naukę lub do pracy za granicę, nie może dowolnie określać, jaką kwotę potrąci sobie z ceny, gdy klient zrezygnuje – to fragment wyroku, jaki wydał kilka dni temu sąd, w sprawie niesłusznego „zatrzymywania pieniędzy”, o które oskarżono biuro Study Travel. Wyrok nie jest prawomocny i pośrednik wniesie najprawdopodobniej apelację.
    Przypomnijmy. Biuro pobierało opłatę za tzw. postępowanie kwalifikacyjne od osób starających się za jego pośrednictwem o pracę lub praktykę za granicą. W umowie, do podpisania której zmuszani byli wszyscy klienci, znalazł się niekorzystny dla nich zapis, w myśl którego, Study Travel ma prawo do „potrącenia kosztów administracyjnych w wysokości nawet 30 procent usługi” także wtedy, gdy pośrednik nie przedstawi żadnej oferty.
    Sąd zakwestionował także zapisy umowy, w myśl których klientowi nie przysługiwał zwrot kosztów w sytuacji, gdy np. nie został wpuszczony na teren danego kraju, skrócił pobyt, lub zachorował i nie mógł wyjechać. Co więcej, sąd uznał za niezgodne z prawem zatrzymywanie przez Study Travel pieniędzy w sytuacji, gdy klientowi odmówiono pozwolenia na pracę, wizy lub wjazdu na teren kraju, w którym miał pracować lub odbyć praktykę. Pośrednik musi też zwrócić wpłacone pieniądze (przynajmniej ich część) w sytuacji, gdy uczestnik zrezygnuje z udziału w programie.
Jeżeli wyrok się uprawomocni, kłopoty będą miały także inne polskie biura pośredniczące w wyjazdach za granicę (chodzi głównie o wyjazdy do USA w ramach programów typu Work&Travel), które w swoich umowach stosują podobne zapisy.
MarSo

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?