Strona główna » Niemiecki paszport » Przez rezydencję do Niemiec?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.03.2006r.

PRACA |
Sposoby na niemieckie zakazy
Przez rezydencję do Niemiec?
Za Odrą jeszcze przez kilka lat nie będziemy mogli normalnie pracować. Postanowiliśmy sprawdzić czy istnieją legalne sposoby na obejście niemieckich zakazów.
    Z chwilą wejścia naszego kraju do Unii znikło wiele formalnych barier. Np. dużo łatwiej teraz o status rezydenta, czyli pełnoprawnego mieszkańca innego, unijnego kraju. Czy taki rezydent ma pełnie praw także za granicą, czy może podejmować pracę w obcych krajach na takich samych zasadach, jak rodzimi obywatele przybranego kraju?
Angielski rezydent
    Aby uzyskać formalny tytuł angielskiego rezydenta trzeba spełnić kilka warunków. Musimy mieszkać w tym kraju przynajmniej przez pół roku, po drugie – udowodnić, że posiadamy środki na utrzymanie; może to być pokaźne konto w banku, ale wystarczy też, że przedłożymy stałą umowę o pracy. Na koniec, należy wystąpić z formalnym wnioskiem o przyznanie statusu rezydenta.
    Polacy, którzy przebywają obecnie w Wielkiej Brytanii, o status rezydenta występują sporadycznie. Głównie po to, aby  uciec przed ewentualnymi zakusami ze strony polskich władz skarbowych. Nie zdarzyło się – jak nam wyjaśniono w znanej londyńskiej firmie doradczej – aby  ktoś łączył rezydencję z innymi korzyściami, np. z szansą na legalną pracę w Niemczech.
    Z pytaniem o legalną pracę dla Polaka – angielskiego rezydenta, zwróciliśmy się do kilku niemieckich urzędów pracy. Niestety, wszystkie odpowiedzi były odmowne. Urzędnicy zgodnie twierdzili, że w tym przypadku decyduje obywatelstwo i status rezydenta nie ma nic do rzeczy. A więc klamka zapadła. Rezydencja za granicą to za mało. Dopiero uzyskanie obywatelstwa, np. Wielkiej Brytanii, otworzy przed Polakiem niemiecki rynek pracy. Staranie się o brytyjskie obywatelstwo zajmuje jednak wiele lat.
Szwedzki wytrych
    W Szwecji dowody osobiste wystawiane są nie tylko obywatelom, ale także cudzoziemcom. Mają do nich prawo wszyscy na stałe zameldowani w tym kraju. O taki meldunek nie jest trudno. Wystarczy, że wykaże się iż ma się gdzie mieszkać i z czego utrzymać.
Szwedzki dowód jest opatrzony optymistycznie brzmiącym napisem –  „This is a certified swedish identity card” i – co najważniejsze – nie ma w nim rubryki informującej o narodowości czy też obywatelstwie. Jedynie w numerze będącym odpowiednim naszego PESEL-u zakodowna jest informacja o obywatelstwie. Pytanie teraz, czy niemieccy urzędnicy pracujący w Arbeitsamtach mają o tym pojęcie. Bo jeśli nie, to droga ze Szwecji do Niemiec wydaje się otwarta. Szwed wybierając się do pracy do Niemiec nie potrzebuje żadnych zezwoleń, nie musi też okazywać paszportu, wystarczy wspomniany dowód osobisty.
Ciekawe czy jakiś Polak już przetestował ten nowy, szwedzki szlak do Niemiec?
Józef Leszczyński

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?