Strona główna » Niemcy » Można zmienić bauera
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.03.2006

NIEMCY│
Praca sezonowa
Można zmienić bauera
Nieprawdziwe są informacje, że legalnie do pracy sezonowej w Niemczech można wyjechać tylko raz w roku. Nie ma znaczenia liczba wyjazdów, lecz czas zatrudnienia, który nie może przekroczyć czterech miesięcy.
Ostatnio wśród Polaków, którzy latem przyjeżdżają do pracy na niemieckich plantacjach pojawiła się pogłoska, że wyjechać do pracy u naszych zachodnich sąsiadów można tylko raz w roku. Każdy kolejny wyjazd zarobkowy lub podjęcie pracy u innego pracodawcy jest niezgodne z prawem. – Koleżanka nastraszyła mnie, że jeśli wyjadę do pracy drugi raz, to będę musiał zapłacić duży podatek. To dla mnie problem, bo nie wiem, czy mam jechać czy siedzieć w domu? – zastanawia się Wojciech W. z dolnośląskiego.
    W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie wyjaśniono nam, że pracownik zatrudniony w Niemczech w ramach umowy sezonowej może wyjeżdżać do pracy za Odrę dowolną liczbę razy. Nie ma też znaczenia przez ilu pracodawców będzie zatrudniony. Ważne jest jednak to, żeby w sumie nie pracował dłużej niż cztery miesiące.
ac

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?