Strona główna » Kraje pozostałe » Niewola na farmie
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.03.2006r.

Niewola na farmie
WIELKA BRYTANIA | Kilkudziesięciu Polaków przetrzymywanych jest na jednej z farm w Breage (Kornwalia), gdzie zmuszani są do ciężkiej pracy w szkodliwych warunkach. Dopiero po tym, jak dwóm z nich udało się uciec i wrócić autostopem do Polski, o całej sprawie została zawiadomiona policja i konsulat RP w Londynie.

    W tej chwili sprawą zajmuje się także brytyjska policja. Interwencję zapowiedział urząd nadzorujący agencje pośrednictwa pracy.
    Polacy wyjechali na Wyspy przez pośrednika. Firma, która ich wysłała działa m.in. w Tarnobrzegu, Dwikozach i Rejowcu Fabrycznym. Bezrobotni musieli wpłacić w Polsce po 260 funtów. Na miejscu kazano im dopłacić po 100 funtów za pierwszy tydzień zakwaterowania, 50 funtów za załatwienie pracy, i po 75 funtów na rzekome ubezpieczenie i „podatek”.
    Polacy zostali zakwaterowani na kempingu. Za dojazd na farmę musieli płacić dodatkowo 4-5 funtów. Ponieważ nikt nie miał pieniędzy, właściciel pola zgodził się potrącać ową opłatę za „bilet” z wynagrodzenia, które też okazało się znacznie niższe niż w umowie. Co gorsza, pracy jest stosunkowo niewiele, więc ustalany jest grafik, zgodnie z którym co jakiś czas każdy pracownik ma przymusowy tydzień wolnego, tzw. „off”. Problem w tym, że „offy” wyznaczane są zawsze po tym, jak dana osoba odpracuje swój „dług”.
    Wszyscy zatrudnieni skarżą się na poważne kłopoty ze zdrowiem spowodowane wykorzystywaniem na farmie silnych chemikaliów.
tom

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?