Strona główna » Kraje pozostałe » Nowe wizy dla sezonowych?
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
3.03.2006r.

USA |
Kolejne propozycje zmian
Nowe wizy dla sezonowych?
Jak wynika z ostatnich doniesień dziennika „The Boston Globe”, kongres coraz bardziej naciskany jest w sprawie wiz dla pracowników sezonowych. Powód? Z roku na rok brakuje coraz więcej rąk do pracy.
    Najgorsza sytuacja jest w rolnictwie, turystyce, przetwórstwie przetwórczym i usługach. Gdyby nie przyjeżdżający co roku do Stanów obcokrajowców, wiele firm działających w tych sektorach nie mogłoby normalnie funkcjonować.
    Rozwiązaniem problemu miałoby być wprowadzenie nowych – mniej restrykcyjnych – przepisów wizowych dla dziesiątek tysięcy obcokrajowców gotowych podjąć pracę czasową. Naciskom kongresmanów sprzeciwiają się nie tylko władze USA, ale także wielu Amerykanów.
Zdaniem antagonistów, wprowadzenie postulowanych zmian doprowadzi do znacznego obniżenia zarobków i pogorszenia warunków zatrudniania wśród Amerykanów.
W tej chwili roczny limit wiz dla pracowników sezonowych wynosi 66 tysięcy. Senator Barbara Mikulski zgłosiła do kongresu poprawkę do ustawy imigracyjnej, która zakłada ponowne przyznanie wiz sezonowcom – którzy pracowali w USA w ciągu ostatnich trzech lat i nie sprawiali problemów – poza obowiązującym limitem.
Największymi zwolennikami zmiany przepisów są przedstawiciele tzw. małego biznesu, który w dużej mierze opiera się na zatrudnianiu pracowników sezonowych.
*  *  *
    Warto przypomnieć, że z inicjatywą zmiany przepisów wizowych wystąpił – podczas niedawnej wizyty w USA – także prezydent Lech Kaczyński. Proponował on zniesienie wiz dla polskich studentów, którzy wyjeżdżaliby za Ocean w celach naukowych oraz do pracy sezonowej (np. w ramach programów Work&Travel).
MarSo

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?