Strona główna » Kraje pozostałe » Kraina informatyków i drwali
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
17.02.2006

Finlandia |
Nowe nadzieje dla Polaków
Kraina informatyków i drwali
Rząd fiński już wyraził zgodę. Teraz wystarczy tylko odpowiednia uchwała parlamentu i kolejny, skandynawski kraj otworzy swój rynek pracy dla Polaków.

Wkrótce Finowie będą musieli podjąć ostateczną decyzję. Będzie to niejako decyzja pod presją. Finlandia bowiem, przejmuje już niedługo przewodnictwo w Unii i co najmniej nietaktem byłoby jej zbyt zachowawcze stanowisko. Pozostawienie okresu przejściowego, a raczej jego przedłużenie, byłoby traktowane jako zły przykład dla pozostałych państw „starej unii”.     
Dwie strony medalu
    Mimo iż wskaźnik bezrobocia w Finlandii wynosi około 9%, to kraj ten do tej pory nie cieszył się wśród Polaków jakąś szczególną popularnością. Fińscy analitycy szacują, że pracuje tutaj około 2-3 tysięcy Polaków, z czego zdecydowana większość w aglomeracji helsińskiej. Barierami mogą być tutaj dość surowy klimat oraz język – oficjalne to fiński i szwedzki. Fiński nie należy do najpopularniejszych i najłatwiejszych języków. Nie można go również porównać do żadnego języka zachodnio-europejskiego. Podobny jest natomiast do estońskiego, ale ten język to dla nas także egzotyka. Na szczęście są firmy, które wymagają od kandydatów jedynie znajomości języka angielskiego, notabene, bardzo wśród Finów popularnego.
Polskich firm w tym skandynawskim kraju praktycznie nie ma. Być może jest to związane ze strachem przed niezwykle trudnym i wymagającym rynkiem. Fiński rynek pracy jest bardzo atrakcyjny zarówno pod względem finansowym jak i socjalnym. Finowie, z natury niezwykle pracowici i nieśmiali, traktują wszystkich równo. Pracownik pochodzący z innego kraju ma takie same obowiązki jak Fin, ale również jego zarobki raczej nie odbiegają od normy. A ta, w zależności od rodzaju pracy wynosi miesięcznie od 1000 euro w rolnictwie, do ponad 2000 euro w przemyśle.
Nie ma limitów
W kraju „tysiąca jezior” najbardziej potrzebni są pracownicy wysoce wykwalifikowani, tj. informatycy i programiści (zaprasza sama Nokia!), lekarze, pielęgniarki, a także personel sprzątający, drwale, spawacze oraz pracownicy sezonowi. Ci ostatni, o ile ich okres pobytu nie przekracza trzech miesięcy, już od jakiegoś czasu nie potrzebują zezwolenia na pracę. Nieco mniej popularne, niż np. w Szwecji czy Norwegii jest Au-Pair.
Jeżeli zamierzamy w Finlandii zostać dłużej niż 3 miesiące, musimy postarać się o pozwolenie na pobyt. Możemy je uzyskać na najbliższym posterunku policji i kosztuje 40 euro. Niestety, formularz zgłoszeniowy wydrukowano tylko w języku fińskim. Jeżeli natomiast chcemy podjąć pracę, musimy uzyskać z miejscowego urzędu zatrudnienia odpowiednie pozwolenie (koszt 20 euro). Możemy ubiegać się o nie osobiście lub może to za nas zrobić przyszły pracodawca. Wniosek o pozwolenie możemy pobrać ze strony Ministerstwa Pracy www.mol.fi. Uzyskanie pozwolenia na pracę jest zależne od aktualnej sytuacji na rynku pracy i czy na dane stanowisko nie można znaleźć Fina. Odgórnie nie ma wprowadzonych limitów zatrudnienia dla obcokrajowców.
Gdzie zacząć szukać
 Najtrudniej jest znaleźć pracę w małych miastach, szczególnie na północy. W dużych ośrodkach jak np. w Helsinkach i miastach wchodzących w skład aglomeracji helsińskiej, poszukiwania są łatwiejsze i dużo bardziej owocne. Jedną z bardzo popularnych form poszukiwania pracy, jest bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, np. poprzez wysłanie maila z naszym cv i listem motywacyjnym na adres firmy. Co ciekawe, w wielu przypadkach kończą się one sukcesem. Możemy również rozpocząć od sprawdzenia ofert prywatnych agencji pośrednictwa pracy, których w Finlandii jest dużo.
Wiele ofert pracy możemy znaleźć w lokalnej prasie. Jednym z najbardziej popularnych dzienników jest Helsingin Samomat. Również Ministerstwo Pracy w swoim serwisie internetowym www.mol.fi posiada bardzo szeroką ofertę stanowisk. Warto też zajrzeć na strony: www.oikotie.fi oraz www.uranus.fi. Ta ostatnia strona funkcjonuje także w wersji angielskiej.
Finowie wypowiadają się ciepło o Polakach. Uważają ich za solidnych pracowników i bardzo dobrych ludzi. Miejmy nadzieję, że kraj, którego gwałtowny rozwój rozpoczął się w latach 70-tych, już 1 maja stanie się nową szansą dla polskich pracowników.
Tomasz Nowak

Ramka
Fińskie agencje pośrednictwa pracy:
www.adecco.fi
www.manpower.fi
www.eilakaisla.fi
    www.barona.fi
www.pib.fi
www.staffpoint.fi
www.agentprof.com
www.monster.fi

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?