Strona główna » Włochy » Zostań letnim animatorem
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
31.03.2006

WŁOCHY ‌ Praca w ośrodkach turystycznych
Zostań letnim animatorem
We włoskich ośrodkach turystycznych trwają przygotowania do sezonu letniego. Praca czeka m.in. na sportowców, muzyków, techników, asystentów i artystów. Poszukiwani są ludzie młodzi, sympatyczni i odpowiedzialni. Wymagana pełnoletność i dyspozycyjność.
Aby zgłosić swoją kandydaturę wystarczy przesłać CV wraz z dwoma zdjęciami (twarz i figura) na adres agencji lub wypełnić kwestionariusz osobowy na stronie internetowej pracodawcy.
         Wymagania stawiane kandydatom uzależnione są od konkretnego profilu zawodowego. Zawsze jednak liczy się młodość, komunikatywność, dyspozycyjność, sympatia i brawura. Poszukiwania pracowników trwają najczęściej do końca kwietnia, ale niektóre agencje proces rekrutacyjny zamykają wcześniej, by już w połowie miesiąca rozpocząć kilkudniowe staże ostatecznie sprawdzające umiejętności wybranych kandydatów.
Przygoda z Valturem
Jedną z największych i najbardziej prestiżowych agencji, która poszukuje ludzi do pracy w ośrodkach turystycznych na terenie Europy jest Valtur. Kandydaci w wieku 20-35 lat (starsi mogą być pracownicy kuchni, kosmetyczki, pielęgniarki, lekarze, guwernantki i pracownicy techniczni) muszą być dyspozycyjni przynajmniej przez trzy miesiące i znać przynajmniej jeden język obcy – niemiecki, angielski lub francuski.
         Najbardziej poszukiwani są animatorzy dziecięcy oraz pierwszego kontaktu. Aby ubiegać się o to stanowisko należy mieć doświadczenie w pracy z dziećmi. Mile widziane są przedszkolanki, opiekunki, nauczyciele, harcerze, absolwenci pedagogiki, kierownicy kółek teatralnych oraz nauczycie tańca. U kandydatów na animatora pierwszego kontaktu (osoba, która opiekuje się wczasowiczami) mile widziane jest doświadczenie jako hostessa lub steward oraz znajomość obsługi mikrofonu.
         Valtur poszukuje również instruktorów windsurfingu, tenisa, kajakarstwa, pływania, gimnastyki oraz pracowników siłowni i specjalistów od wspinaczki wysokogórskiej. CV mogą składać też muzycy, choreografowie, kostiumolodzy i scenografowie, którzy będą przygotowywać m.in. spektakle teatralne i imprezy kulturalne. Wymagane jest tu doświadczenie, kreatywność oraz zmysł artystyczny. Ponadto poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażyści, kosmetyczki, pracownicy techniczni, elektrycy, hydraulicy oraz osoby do pracy w szatniach i pralniach.
         Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się co tydzień w Rzymie i Mediolanie. Jeśli przejdziesz ją pomyślnie zostaniesz zaproszony na bezpłatny tygodniowy staż, który odbędziesz w jednym z ośrodków Valtur w południowych Włoszech. Staże organizowane są na przełomie kwietnia i maja, natomiast praca rozpoczyna się w maju lub czerwcu. To do jakiego ośrodka zostaniesz przydzielony uzależnione jest od aktualnych zapotrzebowań w danym regionie, jednak agencja zawsze stara się sprostać preferencjom swoich pracowników. Valtur posiada ośrodki turystyczne również poza granicami Włoch.
Zacznij ze Samarcandą
         Ośrodki tej grupy poszukują pracowników z doświadczeniem oraz osoby początkujące. Gdy twoje zgłoszenie okaże się interesujące, będziesz mógł odbyć bezpłatny kurs przygotowujący do pracy w jednym z licznych ośrodków turystycznych we Włoszech. Podstawowe wymagania stawiane wszystkim kandydatom to: pełnoletność, dyspozycyjność przynajmniej przez dwa miesiące (najlepiej cztery), komunikatywność, łatwość życia i pracy w grupie oraz posiadanie pasji, zainteresowań lub nabytych umiejętności, które pozwolą na prace w ośrodku.
         Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w czterech siedzibach firmy (Rzym, Mediolan, Varese, Potenza). Po jej odbyciu każdy kandydat zostaje zakwalifikowany jako przyjęty, rezerwowy lub nieprzyjęty. Statut przyjętego wiąże się z automatyczną możliwością odbycia bezpłatnego stażu/kursu w jednym z ośrodków turystycznych Samarcandy. Pracodawca pokrywa wszystkie koszta związane z ich pobytem w ośrodku. Kandydat opłaca wyłącznie podróż.
         Warto pamiętać, że staż to nie tylko okres przygotowujący do pracy, ale i ostatni etap procesu rekrutacji. Może się okazać, że podczas praktycznych zajęć kandydat nie ma deklarowanych umiejętności lub źle się czuje w roli animatora. Staż trwa 4-5 dni. Podczas zajęć kandydat wykonuje takie same zadania jakie zostaną mu powierzone w okresie zatrudnienia. Ostatniego dnia następuje podpisywanie kontraktów oraz przydzielanie do konkretnych ośrodków turystycznych.
Inne możliwości
         Aktualnie pracowników poszukują również inne włoskie firmy: Il Mastio z Florencji, Officina delle Idee z Foggia, Equipe smile s.r.l. z Bolonii oraz Jolly Animation z Salerno. Pierwsza organizuje obozy dla dzieci i młodzieży dlatego kandydaci muszą mieć 5-letnie doświadczenie w harcerstwie, ale praca czeka również na  sprzątaczy. Wymagana jest dyspozycyjność przez dwa tygodnie w okresie od 16 czerwca do 16 sierpnia.
         Equipe smile s.r.l. poszukuje 150 animatorów turystyki do ośrodków na terenie całych Włoch. Profile zawodowe to: kierownik grupy, choreograf, scenograf, sportowiec (m.in. piłka nożna, tenis, pływanie), tancerz, instruktor aerobiku, nauczyciel tańca (jazz, funky, step, tańce latynoamerykańskie) oraz opiekun mini i junior klubów. Nie jest wymagane doświadczenie, ale trzeba będzie odbyć bezpłatny kurs przygotowujący do pracy. Mile widziane są zwłaszcza osoby posiadające zdolności artystyczne i teatralne oraz znające niemiecki, niderlandzki lub angielski.
         Kandydatów na podobne stanowiska (doświadczenie nie jest wymagane) poszukuje również Officina delle Idee. Praca czeka w ośrodkach turystycznych w następujących regionach: Puglia, Marche, Kalabria, Basilicata. Natomiast Jolly Animation poszukuje m.in. kierowników grup, choreografów, tancerzy (balet, taniec współczesny, latynoamerykański), animatorów pierwszego kontaktu, opiekunów baby, mini i junior klubów, muzyków, hostessy, nauczycieli pływania, tenisa, windsurfingu, kajakarstwa, techników dźwięku i światła oraz ratowników. Praca czeka w ośrodkach nie tylko we Włoszech.
Emilia Ołowska

Ramka
Gdzie przesyłać CV?
Valtur s.p.a. – www.valtur.it
Samarcanda – www.samarcanda.com, e-mail:
Officina delle Idee – www.officinadelleideeanimazione.it, e-mail:
Equipe Smile s.r.l. – www.equipesmile.com, e-mail: ,
Il Mastio – www.mastio.it, e-mail:
Jolly Animation s.r.l. – e-mail:

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?