Strona główna » Niemiecki paszport » Niemiecki paszport
 
 
Praca sezonowa
Niemcy
Na zbiory do Niemiec
Włochy
Francja
Austria
Holandia
Hiszpania
Skandynawia
Kraje pozostałe
Europa

Uwaga! Wszystkie teksty
pochodzą z dwutygodnika:
"Praca i Nauka za granicą".
Oszukany, oszukana
3.02.2006r.

Dzień Dobry!

          Moja babcia urodziła się w Niemczech w 1910 roku i tam mieszkała przez 11 lat. Jej rodzice byli Niemcami. W 1921 roku rodzina przeniosła się do Polski i tak już zostało. Czy moja mama na tej podstawie może ubiegać się o niemieckie obywatelstwo i czy w konsekwencji także ja miałabym takie prawo?
Ewa S.
Odpowiedź redakcji:
          Pani mama urodziła się prawdopodobnie przed 1975 rokiem, a takie osoby mogą starać się o niemieckie papiery tylko po linii męskiej. Tak więc niestety Pani mama, a tym samym jej dzieci, nie mają prawnych możliwości dochodzenia niemieckiego obywatelstwa.
jl

Droga Redakcjo,
           mój ojciec urodził się 24 lutego 1944 roku w Waltrop. Gdy skończył rok, babcia wróciła z nim do Polski. Ojciec mojego ojca był Niemcem, ale babcia straciła z nim kontakt jeszcze przed urodzeniem dziecka. W ogóle nie byli małżeństwem. Od dawna staram się dowiedzieć, czy mam prawo dochodzić teraz po moim niemieckim dziadku obywatelstwa.  Z różnych źródeł mam sprzeczne informacje. W internecie wyczytałem, że w Niemczech nadal obowiązuje tzw. prawo ziemi. Czy tak jest w rzeczywistości?
Małgorzata B. (woj. dolnośląskie)
Odpowiedź redakcji:
          Prawo ziemi, czyli obywatelstwo dla każdego, kto urodzi się na terytorium danego kraju, w Niemczech raczej nie było praktykowane. W okresie międzywojennym w Zagłębiu Ruhry przebywały tysiące Polaków, którzy wyjechali tam za pracą. Tam też rodziły się ich dzieci, ale żadne z nich nie dostało wówczas niemieckiego obywatelstwa. Zaś co do Pana nieznanego dziadka, należy wpierw ustalić czy zachował się niemiecki akt urodzenia ojca oraz czy w tym akcie – jako ojciec – został podany ów Niemiec. Jeśli tak, istnieją podstawy do ubiegania się o niemiecki paszport.
jl
Szanowna Redakcjo!
          Bardzo proszę o udzielenie informacji, do którego pokolenia można starać się o przyznanie niemieckiego obywatelstwa. Jeden z moich pradziadków od strony ojca był Niemcem. Po I wojnie światowej dostał ziemię w Polsce i tu się osiedlił z całą rodziną. Dalszych szczegółów nie znam.
Czytelniczka z Dolnego Śląska
Odpowiedź redakcji:
          Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie obywatelstwa niemieckiego nie ma ograniczeń co do liczby pokoleń. W Pani przypadku istotne będą informacje o tym, co dalej działo się z pradziadkiem i jego dziećmi. Czy w czasie II wojny zostali wcieleni do Wehrmachtu lub wpisani na Volkslistę. Jeśli nic takiego nie miało miejsca, nie ma Pani żadnych podstaw do składania wniosku o niemiecki paszport.
jl

 

Porady prawne
Niemiecki paszport
Adwokaci polskojęzyczni w Niemczech
Niemieckie przepisy
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna znieść wszelkie ograniczenia przy zatrudnianiu Ukrainców?